Blog

JAK BĘDZIE POGODA

Niekiedy na pytanie o to, czy coś ktoś zrobi, w odpowiedzi pada:

– jak będzie pogoda.

W sumie pogoda jest zawsze. Raz lepsza (dla jednych), raz gorsza. Wszystko zależy od upodobań. Ja akurat uwielbiam upalne dni i gorące słońce, ale znam takich, którzy marzą, by przez cały rok była wczesna wiosna albo wolą jesienną aurę. Kwestia samopoczucia, zdrowotnych uwarunkować i jeszcze kilku wskaźników. Jakby nie patrzeć, pogoda jest zawsze, a wspomniana odpowiedź jest po prostu skrótem myślowym.

Z tymi skrótami bywa różnie. Jedni odbierają je zgodnie z intencją nadawcy, drudzy interpretują po swojemu. Ileż to niedomówień było i jest powodem nieporozumienia między ludźmi? Nie wiem dokładnie, ale jest to na pewno ogromna liczba. Odkąd w komunikacji wykorzystywany jest obraz, jak choćby emotikonki w wiadomościach pisanych, to liczba ta z pewnością wzrosła. No bo zpewne nie jeden raz zdarzło się, że ktoś dał na koniec uśmiechniętą buźkę, a odbiorca odebrał to jako prześmiewczy lub ironiczny akcent.

Fajnie, jakby ludzie potrafili odbierać właściwie intencje innych. Kiedy słyszą „przepraszam”, by potrafili przyjąć, że ktoś przyznaje się do błędu czy pomyłki, a nie komentowali po swojemu, że np. przeprosił bo coś chce załatwić. Podobnie gesty, krótkie słowa czy nie wprost wyrażone zdanie. Bo o ile z tym, że jak będzie pogoda to coś tam… coś tam…, można się domyślić, że chodzi o pogodę sprzyjającą danej czynności czy wydarzeniu, o tyle w przypadku innych niedomówień pozostaje płąszczyzna na domyślanie się, które może prowadzić do nieporozumień.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *